Zagrzybienie elewacji budynku to proces rozwoju mikroorganizmów na jego zewnętrznych ścianach. Pojawienie się nieestetycznych wykwitów biologicznych jest najczęściej konsekwencją zanieczyszczenia pyłem i kurzem w połączeniu ze zwiększonym poziomem wilgotności. W istotny sposób zaburza to cyrkulację powietrza. Na rozwój glonów powietrznych i grzybów pleśniowych najbardziej podatne są tynki z żywic syntetycznych. Zagrzybiona elewacja powinna zostać jak najszybciej oczyszczona. Sprawdźmy dlaczego.
Najważniejsze skutki zagrzybionej elewacji
- Utrata reprezentacyjnej funkcji budynku. Elewacja zanieczyszczona glonami i grzybami staje się nieestetyczna. Widoczne zanieczyszczenia biologiczne znacznie obniżają walory wizualne budynku, co jest szczególnie istotne w przypadku obiektów o znaczeniu reprezentacyjnym. Zaliczamy do nich między innymi urzędy i budynki publiczne, których zadbanie powinno stanowić przykład dla innych obiektów.
- Zagrożenie dla konstrukcji budynku. Równie poważną konsekwencją pojawienia się na elewacji brunatnych wykwitów jest osłabienie właściwości strukturalnych ścian i w efekcie zagrożenie dla konstrukcji budynku. Glony i grzyby rozprzestrzeniają się w głąb ścian. To właśnie z tego powodu woda i wilgoć mogą zdecydowanie łatwiej penetrować te powierzchnie, co sprawia, że konstrukcja ściany zostaje osłabiona.
- Utrzymywanie nadmiernej wilgoci. Obecność mikroorganizmów na elewacji sprawia, że wartość wilgoci ścian utrzymuje się na stale podwyższonym poziomie. To kolejna przyczyna wyraźnego obniżenia parametrów i trwałości ścian. Korozja biologiczna doprowadza do niszczenia elementów budowli. Jej konsekwencją może być również przenikanie wilgoci do wnętrza budynku i w efekcie rozprzestrzenianie zagrzybienia w pomieszczeniach mieszkalnych.
Jak zapobiegać zagrzybieniu elewacji?
Wiemy już, że konsekwencje zagrzybienia elewacji budynku mogą być bardzo poważne. W pierwszej kolejności należy zapobiegać rozwojowi pleśni i grzybów. Na pokrycia zewnętrzne warto wybierać materiały z biocydami, których zadaniem jest zabezpieczenie przed atakiem biologicznym oraz wykonywanie skutecznych izolacji fundamentów i ścian. Niemniej ważne jest regularne czyszczenie elewacji z zanieczyszczeń, które są pożywką dla pleśni i glonów oraz wykonywanie cyklicznych przeglądów technicznych. W razie wykrycia pierwszych objawów biologicznego skażenia powierzchni należy podjąć natychmiastowe kroki, aby uniemożliwić mikroorganizmom dalszy rozwój. Warto skontaktować się z firmą, oferującą odgrzybianie elewacji. Profesjonaliści wykorzystują metodę mycia ciśnieniowego, a w skrajnych przypadkach preparaty chemiczne. Dysponują nie tylko bogatym doświadczeniem, ale także odpowiednim sprzętem do pracy na wysokości. Powierzchnia po oczyszczeniu zostaje zdezynfekowana, a następnie dokładnie zaimpregnowana.