Mycie i odgrzybianie elewacji. Na czym to polega? - Majmax
 
KONTAKT ⇁
KONTAKT ⇁
KONTAKT ⇁


START
majmax blog
MAJMAX

Mycie i odgrzybianie elewacji. Na czym to polega?

Mycie elewacji to zabieg konserwacyjny, który powinien być wykonywany raz na kilka sezonów. Elewacja pełni funkcję reprezentacyjną, więc jej estetyczny wygląd jest wyjątkowo istotny. Zanieczyszczone ściany utrudniają cyrkulację powietrza i sprzyjają rozwojowi mikroorganizmów. Glony i grzyby mogą mieć negatywny wpływ na konstrukcję budynku. Mycie elewacji powinno zostać poprzedzone przeprowadzeniem wizji lokalnej i konsultacją z mykologiem budowlanym. Bardzo istotne jest odpowiednie dobranie preparatów czyszczących, dlatego w tej kwestii warto zaufać specjalistom.

Jak wygląda mycie elewacji budynku?

Odpowiednią metodę czyszczenia elewacji należy dobrać w zależności od jej rodzaju oraz stopnia zabrudzenia powierzchni. Czyszczenie elewacji najczęściej przeprowadza się po zakończeniu sezonu zimowego. Warto mieć na uwadze, że budynki zlokalizowane przy ruchliwej drodze lub w bezpośrednim otoczeniu lasu będą potrzebowały częstszego czyszczenia. Specjalistyczne firmy, oferujące mycie elewacji wykorzystują sprzęt do pracy na wysokości oraz myjki ciśnieniowe. Proces ten wymaga wiedzy i doświadczenia w zakresie doboru optymalnego ciśnienia wody, odpowiedniej dyszy oraz właściwego detergentu. Nieodpowiednie ustawienie parametrów może doprowadzić do zniszczenia elewacji. Metoda mycia ciśnieniowego doskonale sprawdza się na elewacjach drewnianych, kamiennych, klinkierach i tynkach. Woda rozpuszcza brud i usuwa naloty soli. Pamiętajmy, że stosowanie preparatów chemicznych to ostateczność w przypadku bardzo uciążliwych zabrudzeń. Białe wykwity na klinkierze usuwa się miękką szczotką, a wodą spłukuje tylko pozostałości. Można również wykorzystać dedykowany środek chemii budowlanej.

Metoda hydrodynamiczna wykorzystuje duże ciśnienie wody oraz wysoką temperaturę. Temperatura wody to 80-100°C, a jej ciśnienie zawiera się w zakresie 50-200 bar. Firmy, świadczące usługi mycia elewacji dysponują odpowiednimi nagrzewnicami i agregatami prądotwórczymi, a także własnymi zbiornikami na wodę demineralizowaną. Proces pozwala nie tylko odświeżyć wygląd ścian, ale również je zakonserwować i wydłużyć okres pomiędzy jednym a drugim czyszczeniem. Myjki ciśnieniowe z powodzeniem mogą być także wykorzystane do cegły, okładzin metalowych lub z PCV, betonu oraz powłok antykorozyjnych. W przypadku cegły konieczne będzie zastosowanie dodatków ściernych, czyli wykorzystanie metody piaskowania. Mycie elewacji nie niesie za sobą ryzyka uszkodzenia powierzchni ścian, a wykorzystywane preparaty czyszczące są ekologiczne i bezpieczne dla środowiska naturalnego. Warto mieć na uwadze, że mycie elewacji to niezbędny proces wstępny przed malowaniem ścian zewnętrznych.

 

Co trzeba wiedzieć o odgrzybianiu elewacji?

Elewacja, na której pojawiły się wykwity biologiczne w postaci pleśni lub grzybów wymaga zastosowania nieco innej techniki niż w przypadku elewacji zabrudzonej kurzem lub pyłem. Przede wszystkim konieczne jest użycie specjalistycznych preparatów grzybobójczych. Na atak pleśni i grzybów szczególnie wrażliwe są gładkie powierzchnie i cienkościenne tynki o wysokim stopniu nasiąkliwości, jak tynki mineralne. Tynki silikonowe i akrylowe są bardziej odporne na zanieczyszczenia, a zawarte w nich polimery w pewien sposób zabezpieczają przed korozją biologiczną. Niemniej, odgrzybianie elewacji może okazać się konieczne również i w tym przypadku. Początkowo powierzchnię ścian zewnętrznych należy umyć za pomocą myjki ciśnieniowej i ewentualnie szczotek, a potem zastosować preparaty grzybobójcze. Po odkażeniu elewacje trzeba spłukać czystą wodą, a także zabezpieczyć impregnatem lub farbą z biocydami. Zastosowanie środków grzybobójczych pozwala nie tylko pozbyć się uciążliwych zanieczyszczeń, ale również zabezpiecza przez ponownym namnażaniem grzybów, glonów, pleśni i porostów.

Dowiedz się, jak możemy Ci pomóc! Oferujemy następujące usługi:
© Copyright ©2022 Majmax Projekt i realizacja RSO.pl