Mycie elewacji to zabieg konserwacyjny, który powinien być wykonywany raz na kilka sezonów. Elewacja pełni funkcję reprezentacyjną, więc jej estetyczny wygląd jest wyjątkowo istotny. Zanieczyszczone ściany utrudniają cyrkulację powietrza i sprzyjają rozwojowi mikroorganizmów. Glony i grzyby mogą mieć negatywny wpływ na konstrukcję budynku. Mycie elewacji powinno zostać poprzedzone przeprowadzeniem wizji lokalnej i konsultacją z mykologiem budowlanym. Bardzo istotne jest odpowiednie dobranie preparatów czyszczących, dlatego w tej kwestii warto zaufać specjalistom.

Jak wygląda mycie elewacji budynku?

Odpowiednią metodę czyszczenia elewacji należy dobrać w zależności od jej rodzaju oraz stopnia zabrudzenia powierzchni. Czyszczenie elewacji najczęściej przeprowadza się po zakończeniu sezonu zimowego. Warto mieć na uwadze, że budynki zlokalizowane przy ruchliwej drodze lub w bezpośrednim otoczeniu lasu będą potrzebowały częstszego czyszczenia. Specjalistyczne firmy, oferujące mycie elewacji wykorzystują sprzęt do pracy na wysokości oraz myjki ciśnieniowe. Proces ten wymaga wiedzy i doświadczenia w zakresie doboru optymalnego ciśnienia wody, odpowiedniej dyszy oraz właściwego detergentu. Nieodpowiednie ustawienie parametrów może doprowadzić do zniszczenia elewacji. Metoda mycia ciśnieniowego doskonale sprawdza się na elewacjach drewnianych, kamiennych, klinkierach i tynkach. Woda rozpuszcza brud i usuwa naloty soli. Pamiętajmy, że stosowanie preparatów chemicznych to ostateczność w przypadku bardzo uciążliwych zabrudzeń. Białe wykwity na klinkierze usuwa się miękką szczotką, a wodą spłukuje tylko pozostałości. Można również wykorzystać dedykowany środek chemii budowlanej.

Metoda hydrodynamiczna wykorzystuje duże ciśnienie wody oraz wysoką temperaturę. Temperatura wody to 80-100°C, a jej ciśnienie zawiera się w zakresie 50-200 bar. Firmy, świadczące usługi mycia elewacji dysponują odpowiednimi nagrzewnicami i agregatami prądotwórczymi, a także własnymi zbiornikami na wodę demineralizowaną. Proces pozwala nie tylko odświeżyć wygląd ścian, ale również je zakonserwować i wydłużyć okres pomiędzy jednym a drugim czyszczeniem. Myjki ciśnieniowe z powodzeniem mogą być także wykorzystane do cegły, okładzin metalowych lub z PCV, betonu oraz powłok antykorozyjnych. W przypadku cegły konieczne będzie zastosowanie dodatków ściernych, czyli wykorzystanie metody piaskowania. Mycie elewacji nie niesie za sobą ryzyka uszkodzenia powierzchni ścian, a wykorzystywane preparaty czyszczące są ekologiczne i bezpieczne dla środowiska naturalnego. Warto mieć na uwadze, że mycie elewacji to niezbędny proces wstępny przed malowaniem ścian zewnętrznych.

Co trzeba wiedzieć o odgrzybianiu elewacji?

Elewacja, na której pojawiły się wykwity biologiczne w postaci pleśni lub grzybów wymaga zastosowania nieco innej techniki niż w przypadku elewacji zabrudzonej kurzem lub pyłem. Przede wszystkim konieczne jest użycie specjalistycznych preparatów grzybobójczych. Na atak pleśni i grzybów szczególnie wrażliwe są gładkie powierzchnie i cienkościenne tynki o wysokim stopniu nasiąkliwości, jak tynki mineralne. Tynki silikonowe i akrylowe są bardziej odporne na zanieczyszczenia, a zawarte w nich polimery w pewien sposób zabezpieczają przed korozją biologiczną. Niemniej, odgrzybianie elewacji może okazać się konieczne również i w tym przypadku. Początkowo powierzchnię ścian zewnętrznych należy umyć za pomocą myjki ciśnieniowej i ewentualnie szczotek, a potem zastosować preparaty grzybobójcze. Po odkażeniu elewacje trzeba spłukać czystą wodą, a także zabezpieczyć impregnatem lub farbą z biocydami. Zastosowanie środków grzybobójczych pozwala nie tylko pozbyć się uciążliwych zanieczyszczeń, ale również zabezpiecza przez ponownym namnażaniem grzybów, glonów, pleśni i porostów.