Stal nierdzewna często określana jest terminem INOX i obejmuje grupę stali o specyficznych właściwościach i znacznej odporności na korozję, dzięki odpowiednim dodatkom stopowym. Produkty ze stali nierdzewnej mogą być użytkowane nie tylko w środowisku korozyjnym, ale także agresywnym chemicznie i narażonym na oddziaływanie bardzo wysokich temperatur. Stal INOX wykorzystywana jest między innymi do produkcji wysoce wytrzymałych konstrukcji zabezpieczających w budownictwie ogólnym, jak balustrady i bariery ochronne.
Bezpieczne i estetyczne zabezpieczenia ze stali nierdzewnej
Zabezpieczenia ze stali nierdzewnej pokryte są pasywną warstwą chromu i węgla, która posiada możliwość samoczynnego odbudowywania się i w ten sposób zapewnia maksymalną ochronę przed korozją. To właśnie z tego względu wyroby INOX są szeroko rozpowszechnione w środowiskach narażonych na oddziaływanie czynników zewnętrznych oraz intensywne użytkowanie. Zaliczamy do nich m.in. barierki, balustrady i poręcze. Muszą być one wysoce wytrzymałe, trwałe i niezawodne, ponieważ bezpośrednio odpowiadają za bezpieczeństwo użytkowników konstrukcji. Pamiętajmy, że skorodowane elementy mogą stać się przyczyną groźnych wypadków i awarii. Zabezpieczenia ze stali nierdzewnej nie poddają się negatywnym oddziaływaniom warunków atmosferycznych i nie ma możliwości, aby deszcz czy śnieg negatywnie wpłynęły na ich właściwości fizyczno-mechaniczne.
Warto również mieć na uwadze, że zabezpieczenia ze stali nierdzewnej charakteryzują się lśniącym połyskiem. Znacząco zwiększa to ich walory estetyczne i sprawia, że stają się one atrakcyjne wizualnie. Nie zapomnijmy także o tym, że zabezpieczenia ze stali nierdzewnej są bardzo łatwe w pielęgnacji i spełniają restrykcyjne normy higieniczne. To szczególnie ważne w przypadku takich elementów zabezpieczających jak poręcze, które są dotykane w trakcie eksploatacji przez wiele osób.
Zabezpieczenia ze stali nierdzewnej. Balustrady i barierki
Bariery ochronne zabezpieczają otwarte krawędzie konstrukcji budowlanych, drogi komunikacyjne, strefy niebezpieczne czy maszyny i urządzenia. Wykorzystywane są najczęściej w postaci balustrad ozdobnych na schody oraz balustrad do zabezpieczenia prac na wysokości. Zapobiegają upadkom z wysokości i powinny w związku z tym posiadać poręcz ochronną, umieszczoną na wysokości 1.1 metra. Muszą spełniać normy wytrzymałościowe i być użytkowane zgodnie z dokumentacją techniczno-ruchową. Montaż zabezpieczeń ze stali nierdzewnej powinien zostać wykonany przez osoby wykwalifikowane. Zabezpieczenia obiektów inżynierskich przed upadkiem osób z wysokości to nie tylko balustrady, ale także barierki z poręczą i elementami poziomymi oraz ekrany przeciwhałasowe uzupełnione poręczą. Balustrady zabezpieczające instaluje się przy chodnikach dla pieszych oraz przy ścieżkach rowerowych. Każda z nich jest zwieńczona poręczą o odpowiedniej średnicy. To integralny element przestrzeni zurbanizowanych.
Innym typem zabezpieczenia ze stali nierdzewnej są bariery drogowe i mostowe, niedopuszczające do zjechania pojazdu z drogi w miejscach niedozwolonych. Bariery ochronne mogą być dodatkowo uzupełnione barieroporęczą dla pieszych. Bariery ochronne instalowane są najczęściej na skraju drogi, w pasie dzielącym, na łącznicach i przy filarach. Warto również wspomnieć o barierkach ochronnych, stosowanych wewnątrz obiektów budowlanych do ochrony osób i maszyn. Najczęściej przyjmują one kształt litery U i pomalowane są w żółto-czarne barwy ostrzegawcze. Wydzielają bezpieczne strefy ruchu i ciągi komunikacyjne. Wykonywane są z nierdzewnych rur stalowych i mogą posiadać poprzeczkę ochronną. Często uzupełniane są stalowymi odbojnicami oraz osłonami narożnikowymi ze stali INOX. Barierki ochronne często wykorzystywane są także w garażach podziemnych i na wielopoziomowych parkingach.
Balustrady ze stali nierdzewne a prace na wysokościach
Oprócz wyrobów ze stali nierdzewnej nasza firma oferuje także usługi prac na wysokościach, prowadzone przy użyciu podnośników koszowych. Barierki ochronne koszów na podnośnikach wykonane zostały z najwyższej jakości stali nierdzewnej, dzięki czemu pracownicy w nich przebywający mają zapewnione maksimum bezpieczeństwa. Ponadto każdy nasz podnośnik wyposażony jest w apteczkę oraz w podręczny sprzęt gaśniczy. Oferowany przez nas sprzęt poddawany jest regularnym przeglądom, w trakcie których weryfikowany jest stan techniczny kosza oraz pomostu roboczego, stan techniczny bramki wejściowej, a także stan i ciągłość krawężnika oraz poręczy, chroniących pracownika przed upadkiem z wysokości. Przed przystąpieniem do wykonywania obowiązków na podnośniku koszowym operator maszyny powinien natomiast sprawdzić stan podzespołów oraz kabli elektrycznych i hydraulicznych, zweryfikować stan zespołów hydraulicznych, wyłączników krańcowych oraz sygnału przechyłu. Szczególną uwagę należy zwrócić na poprawność działania układu hamulcowego oraz na stan kół i opon.